Bizimle Çalışmaya Hazır Mısınız ?

CCTV Kamera Sistemi

CCTV, açılımı “Close Circuit TeleVision” olan yani kapalı devre televizyon anlamına gelen ve kameralar tarafından sahip olunan görüntülerin belirlenmiş bir konuma iletildiği sistemin adıdır. Amacı seçilmiş olan bir bölgenin görüntülerinin izlenmesi ve kontrol altında tutulabilmesidir. Piyasada önde gelen güvenlik üreticileri arasında Haikon bulunmaktadır. Aynı zamanda Dahua kaliteli malzemesi ile önemli bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Bunların yanı sıra Spy güvenlik, alarm sistemleri ve daha pek çok alanda gelişmiş ve önemli bir yere sahip olan firmalardandır.

Kullanım Yerleri

Sistem çoğunlukla güvenliğin sağlanması için güvenlik kamerası aracılığıyla kullanılmaktadır. Bu kamera sistemi aynı zamanda hastane, banka, kamu binaları, fabrika ve mağazalarda da kullanılabilmektedir. Fakat kullanım yerleri yalnızca bu tür kurumlar değildir. CCTV kamera sistemi kişisel amaçlı olarak dileyen bireylerin kendi evlerinde de kullanabilecekleri bir sistemdir. Örneğin bir villa kamera sistemi olarak kullanılabilir. Bunların yanında stadyum, trafik görüntüleme sistemleri, oteller, spor tesisleri, site kamera sistemi ve yaban hayatı görüntüleme gibi pek çok amaçla kullanıma elverişlidir.

Sistemin Faydaları

Sistem sayesinde kurum ve kuruluşlar sürekli olarak kontrol altında tutulduklarından hırsızlık gibi istenmeyen olayların büyük bir kısmı engellenmiş olur. Bunun yanında Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu yani MOBESE sistemi kayıtları sayesinde pek çok suç ve suçlu emniyet güçlerince açığa çıkarılmış olur. Aynı zamanda Infrared aydınlatma sayesinde geceleri gözle fark edilemeyecek olayları kayıt altına alabilmesi sebebiyle de kullanılmaktadır.

Teknolojideki Gelişmelerin CCTV Kamera Sistemlerine Etkisi

İlk kullanılan sistemlerde görüntü kalitesinin düşüklüğünün kaydedilen görüntüdeki kişilerin kimliklerini anlamak konusunda sıkıntı oluşturmasıyla beraber kameralarda çözünürlüklerin arttırılması bu sorunu çözüme kavuşmuştur. Bunun yanında yeni sistemlerde gece görüşü ve kızılötesine geçiş yapabilen IR teknolojisi kullanılmakta. Bu gelişmeler önceleri bir hırsızı tanımlamakta kullanılamayan haldeki sistemleri tanım yapılırken en ince ayrıntısına kadar ortaya koyan sistemler haline dönüştürmüştür. Aynı zamanda yine teknolojinin gelişmesiyle görüntülere istenilen zamanda, istenilen mekandan ulaşılabilme imkanı da sağlanmıştır.

Gizli CCTV Kameraları

Gizli kameralar hedeflerine görünürdeki kameraları almış suçluların kimlik tespitinin yapılıp yakalanması amacıyla kullanılır. Kullanılışı sırasında gizli kameranın görüş alanına giren bir noktaya sahte kamera konulur ve suçlu kameranın görüş alanında olmadığı düşüncesindeyken görüntülenir. Bu sistem pek çok iş yeri tarafından kullanılmakta ve önemli bir güvenlik önlemi olarak yerini korumaktadır.

CCTV Kamera Sistemi Çeşitleri Analog CCTV

Sistem, hareketli ya da sabit olarak seçilebilecek kameralar, sistem kontrol ünitesi, switch, kayıt cihazı (DVR), izleme yazılımı ve monitörden meydana gelmektedir. Alınan görüntüler kayıt cihazına iletilir. Görüntüler kayıt cihazında dijitalleştirilip depolanır. Üst düzey kayıt cihazı kullanılması görüntülerin uzaktan izlenilebilmesine olanak sağlayacaktır.

IP CCTV

Sistem, ip kamera, IP Encoder ile Decoder, izleme ve kayıt yazılımı ile Ağ Video Kaydedicisi (NVR) oluşturur. Ip kamera elde ettiği görüntüyü ağ kayıt cihazına aktarır. NVR görüntüyü kaydeder.

Hybrid CCTV​​​​​​​

Analog CCTV ve IP CCTV sistemlerinin bir arada bulunduğu sistemdir. Sistem çoğunlukla analog kameralar, IP kameralar, izleme yazılımı ve iletilen görüntüyü kaydeden Hyribd DVR cihazından meydana gelir.

Switch The Language
    Call Now Button

    2017 yılında kurulan Bondima Bilişim A.Ş olarak sürekli kendimizi güncelliyor gelişen teknolojileri takip ediyoruz, yeni çıkan teknolojileri siz değerli müşterilerimize uygulamadan önce gerekli olan AR-GE çalışmalarını yürütüp uygulama yapıyoruz.

    Kalitemiz ve güvenilirliğimizle çıktığımız bu yolda bilişim üzerine hızlı ve pratik adımlar atıyoruz.